تا کنون پیش آمده برای شغلی درخواست بدهید که یک مدرک خاصی را بخواهد و آن مدرک را نداشته باشید اما در هرحال برای آن درخواست داده باشید زیرا به آن نیاز داشتید؟

تحصیلات یا عدم تحصیل می‌تواند یک موقعیت را بسازد یا از بین ببرد. وقتی که به ‌عنوان مسئول استخدام کار می‌کنید زمان‌هایی وجود دارد که اصلاً نمی‌شود مدرک را اغماض کرد یا متقاضی مدرک دارد و یا ندارد اگر نداشت کنار گذاشته می‌شود و شانس مصاحبه استخدامی را از دست خواهد داد، خب حال اگر مدرک نداشته باشید چه باید کرد؟ آیا تسلیم می‌شوید؟ آیا مدرک دیپلم دبیرستان یا معادلش را باید بگذارید؟ امروزه مسئولان استخدام فرض می‌کنند که شما دیگر مدرک دیپلم را دارید حتی اگر در سطح فنی حرفه‌ای باشید، بنابراین لزومی ندارد که مدارک مربوط به دبیرستان را داخل رزومه‌ کاری خود بنویسید و به همراه داشته باشید. اگر شما در هنگام نوشتن رزومه، بخش تحصیلات را داخل رزومه‌تان نگذارید فرض بر این می‌شود که شما مدرسه‌تان را به اتمام رسانده‌اید اما دانشگاه نرفته‌اید. استثنائا در این مورد می‌تواند ثبت نام شما در دانشگاه بعد از اتمام مدرسه باشد و اینکه برای انترن شدن درخواست می‌دهید اما حتی در این شرایط هم بهتر است در هنگام نگارش رزومه شغلی خود اطلاع‌رسانی داشته باشید، می‌توانید اطلاعات دانشگاهتان را درج نمایید بدون اینکه حرفی از تاریخ فارغ‌التحصیلی بزنید و از کلماتی مثل تاریخ فارغ‌التحصیلی پیش‌بینی‌شده یا قابل انتظار استفاده نمایید. اگر مدرک دانشگاهی ندارید اما از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده اید یا مدرکتان معادل دبیرستان است توصیه می‌کنم در هنگام ایجاد رزومه هر نوع آموزش جایگزین را در بخش تحصیلاتتان درج نمایید؛ بنابراین نحوه درج سوابق تحصیلی در رزومه مسئله ای حائز اهمیت است.

این دوره‌ها می‌تواند شامل آموزش‌ مرتبط با شغل سمینارها، برنامه‌های دریافت گواهی تأیید حضور در کنفرانس، آموزش آنلاین و آموزش‌های خودخوان باشد اما اگر شما مدرک داشته باشید، نه مدرکی که آن‌ها برای شغل می‌خواهند، قضیه چه می‌شود؟ فرض می کنیم در هنگام جستجو در اینترنت برای یافتن شغل به موردی برخورد کرده اید که آن‌ها مدرک حسابداری می‌خواهند اما شما رشته‌تان اقتصاد بوده آیا باید رزومه شغلی خود را ارسال کنید یا اینکه از آن بگذرید؟ اگر لیسانس بخواهند اما شما فوق دیپلم داشته باشید چطور؟ در مثال مربوط به رشته‌ی حسابداری به‌هرحال رزومه کاری خود را ثبت کنید اما باید از بخش‌های مختلف رزومه‌تان استفاده کنید تا توان حسابداری‌تان را به رخ بکشید. اگر به‌عنوان حسابدار سابقه‌ی کار واقعی دارید ذکر نمودن آن مفید خواهد بود، لذا سابقه‌ی داوطلبانه انجام وظایف حسابداری، دوره‌های اضافی که امکان دارد در حسابداری طی کرده باشید و هرگونه پاداش یا دستاوردی که راجع به حسابداری کسب شده می‌تواند خوب باشد. همین امر برای مدرک فوق دیپلمتان هم صدق می‌کند آن هم در زمانی که مدرک لیسانس می‌خواهند شما می‌توانید به نیازمندی‌های آن‌ها نزدیک‌تر شوید به این شرط که نشان دهید کارهای اضافی را در آن زمینه انجام داده‌اید.

امیدوارم متوجه شده باشید که چگونه بخش‌های مختلف رزومه می‌توانند به کمک یکدیگر یک داستان را برای مخاطب تعریف کنند. وقتی که صحبت از تحصیلات می‌شود دست خود شماست که نشان دهید نیازمندی‌های شغل را برآورده می‌کنید و رزومه‌ شغلی شما یک ابزار است که در این راه به شما کمک می‌کند. شما می توانید برای شرح این داستان در رزومه کاری ، از رزومه ساز ها نیز استفاده کنید و در هر قسمت رزومه ساز ، جزئیات مربوطه را ذکر نمایید.در  رزومه ساز آنلاین کار118 با توجه به تفکیکی که برای قسمت های مختلف رزومه در نظر گرفته شده است می توانید به شرح تمامی این جزئیات بپردازید و حتی لینک صفحه مربوط به شبکه های اجتماعی خود از جمله لینکدین را در آن ذکر کنید و چه بسا مقاله هایی که تا الان در آن ها درج کرده اید را به کارفرمای احتمالی خود نمایش دهید.