صرف نظر از فرمتی که برای رزومه خود انتخاب می کنید باز هم ممکن است نیاز داشته باشید اطلاعات مناسبی را در رزومه قرار دهید تا بتوانید اطلاعاتی را در مورد حرفه و تخصص خود در اختیار مدیر استخدام بگذارید.  چیزی که در رزومه خود قرار می دهید  می تواند تلاش شما را نابود کند یا باعث موفقیت آن شود. به همین خاطر باید بدانید چه چیزهایی را می توانید در رزومه قرار دهید تا بتوانید شانس موفقیت را بهبود ببخشید. معمولا نوشتن رزومه با قرار دادن نام و اطلاعات تماس آغاز می شود. در این مقاله به شما یاد خواهیم داد نحوه قرار دادن اطلاعات تماس و جایگاه آن را در رزومه تشخیص دهید. می توانید رزومه خود را با اضافه کردن اطلاعات تماس ایجاد نمایید.

 چه نوع اطلاعات تماسی باید قرار دهید؟

 خوب همانطور که می دانید اطلاعات تماس همچون نام، آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل باید در ابتدای رزومه قرار گیرد. اما آیا می دانستید که برخی از کارفرمایان از اطلاعات تماس برای غربالگری کاندیدهای نامطلوب استفاده می کنند؟ به عنوان مثال اگر شغل مورد نظر در موقعیت فعلی شما نباشد آن ها برای جلوگیری از تحمیل هزینه های اضافی، رزومه شما را نمی پذیرند. یا اگر اطلاعات تماس شما به گونه ای نامرتبط و نا مناسب باشد ممکن است عقیده و نظر منفی در موردتان به دست اورند. بیشتر مدیران استخدامی، از این اطلاعات برای جستجوی شما در شبکه های اجتماعی محبوب استفاده می کنند تا بدانند چه چیز هایی در مورد شما وجود دارد.  خوب حالا سوال اینجاست که چه چیزی باید در رزومه قرار گیرد تا باعث حذف آن نشود و راه را برای مصاحبه استخدامی باز کند؟

 اطلاعات تماس شما باید در برگیرنده موارد زیر باشد:

 • نام: همیشه نام کامل ( نام و نام خانوادگی ) خود را در رزومه قرار دهید. شما می توانید نامی که در میان دوستان و اعضای خانواده دارید را نیز در رزومه بگنجانید. توصیه می کنیم از نام مستعاری که غیر حرفه ای و نامناسب است در این بخش استفاده نکنید.
 • آدرس: آدرس شهر و استان و محله خودتان را در این قسمت وارد کنید.
 • شماره تماس: شماره تماس مورد نظر خود را وارد کنید تا کارفرما بتواند در صورت نیاز با شما تماس داشته باشد. مطمئن شوید که خوش آمدگویی صوتی مودبانه و حرفه ای دارید تا در صورتی که قادر به پاسخگویی نیستید از آن استفاده کنید.
 • آدرس ایمیل: ممکن است کارفرمای آینده از طریق ایمیل با شما ارتباط برقرار کند. به همین خاطر قرار دادن آدرس ایمیل در رزومه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مطمئن شوید که آدرس ایمیل خود را به طور منظم بررسی می کنید. بیشتر کارفرماها انتظار دارند فرد موردنظر سرعت پاسخگویی بالایی داشته باشد. همچنین اطمینان حاصل نمایید که از آدرس ایمیل حرفه ای استفاده می کنید.

امروزه  قرار دادن لینک به پروفایل های آنلاین حرفه ای و سایت های شخصی در رزومه بسیار رایج تر شده است. این لینک ها عموما به همراه اطلاعات تماس قرار می گیرند اما ممکن است در بخش دیگری همچون اطلاعات اضافی گنجانده شوند. جهت آشنایی با این لینک ها، به مقاله نکات و استراتژی هایی جهت نگارش رزومه مراجعه کنید.

حال برای نمونه می توانید جهت پر کردن اطلاعات تماس رزومه، در یک رزومه ساز آنلاین، اینجا کلیک کنید تا نحوه پر کردن اطلاعات تماس در یک رزومه را مشاهده کنید.

همان طور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید؛ برای نوشتن رزومه شما باید ابتدا اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

 1

حال اطلاعات تماس خود را در مکان مربوطه بنویسید.

 • ابتدا، نام و نام خانوادگی خود را در اولین گزینه ، وارد کنید.

نکات:

 1. اسمی که در منزل دارید اختیاری است. اگر فکر می کنید شما با این نام در حوزه خود شناخته شده اید آن را در رزومه قرار دهید. اگر می خواهید خودتان را از سایر کاندیدهایی که هم نام شما هستند متمایز سازید می توانید از این نام بهره مند شوید.
 2. می توانید از نام یا نام کوچک کوتاه شده نیز استفاده کنید.
 3. از اسم مستعار استفاده نکنید به خصوص اگر اینکار باعث ایجاد یک عقیده و نظر منفی در مورد شما می شود.
 • باید آدرس منزل خود را نیز در رزومه بگنجانید(آدرس کامل خود به همراه نام استان و شهر مربوطه را در این قسمت بنویسید)

برای مثال:

تهران، شهرک اکباتان، فاز 2 ، بلوک 9 ، ورودی2، طبقه 7، پلاک 80

 • شماره تماس و شماره موبایل خود را نیز در قسمت مشخص شده درج کنید.

 زمانی که در مورد استفاده از کردن شماره تماس خود مردد هستید؛ به نکات ذیل دقت کنید:

 1. می توان بیش از یک شماره تماس در رزومه قرار داد.
 2. مطمئن شوید که سیستم پیام رسانی یا پیام گیر قابل اعتمادی دارید.
 3. اطمینان حاصل کنید که شماره تماسی را در رزومه خود قرار می دهید که می توانید به آن پاسخ دهید. شماره تماس محل کار فعلی نمی تواند انتخاب خوبی باشد به خصوص اگر کارفرما اجازه برقراری تماس را نمی دهد یا نمی خواهید بدانند به دنبال شغل دیگری هستید.
 4. زمانی که به دنبال شغل هستید، پیام های صوتی خود را باید به طور منظم مورد بررسی قرار دهید. به همین خاطر باید مطمئن شوید که شماره تماس شما قابل دسترسی است.
 • در دنیای دیجیتال امروزی، وارد کردن آدرس ایمیل در رزومه بسیار مهم است. امروزه این یک روش ارجح برای برقراری ارتباط محسوب می شود و کارفرمایان نیز دوست دارند از همین طریق با شما ارتباط داشته باشند. مطمئن شوید که آدرس ایمیل مناسبی را در قسمت [[email protected]] وارد می کنید:
 1. از آدرس ایمیل خوب استفاده کنید.
 2. زمانی که به دنبال شغل می گردید باید ایمیل خود را به طور منظم بررسی کنید تا فرصت ها را از دست ندهید.
 3. اگر اکانت ایمیلی ندارید، می توانید از سیستم های ایمیلی رایگان مثل یاهو یا جی میل استفاده کنید و اکانت خود را ایجاد نمایید.
 • فایل خود را بر روی رایانه ذخیره کنید. می توانید با پیشرفت کار، اطلاعات بیشتری به رزومه خود بیفزایید.