گزارش‌هایی وجود دارد که گفته شده مسئولان استخدام به صورت متوسط 6 ثانیه به رزومه‌ کاری شما نگاه می‌کنند. می‌دانم شش ثانیه برای شما غیرقابل باور به نظر می‌رسد اما واقعاً چه 6 ثانیه باشد و چه 60 ثانیه، این آمار به شما می‌گوید که اطلاعات ضروری را در هنگام نگارش رزومه خود درج نمایید تا تاثیرگذار باشد، بنابراین سابقه‌ی کاری در رزومه شما باید به گونه‌ای باشد که خواندن، رصد کردن و شناسایی ویژگی‌هایی که چشم مخاطب را بگیرد در آن راحت باشد. کارفرمای آینده شما باید سابقه‌ی کاریتان را طوری ببیند که شما را برای پذیرش شغل مناسب بداند یعنی کلیدواژه‌ها و عبارات باید به صورت آزادانه در درون سابقه‌ی کار شما پراکنده شوند؛ همچنین دو سه مورد اولی که در فهرست درج می‌شوند می‌بایست حاوی مهم‌ترین اطلاعات باشند زیرا اگر بیش از سه مورد را فهرست کرده باشید احتمالش وجود دارد که موارد سوم به بعد اصلاً خوانده نشود، حداقل در اوایل کار.
خب چگونه می‌توانید کلیدواژه‌های جادویی را برای ساخت رزومه پیدا کنید؟ چند جا هست که باید به آنها دقت کرد، اولی داخل همان شغلی می‌باشد که برای آن درخواست می‌دهید. به توصیف شغل خوب نگاه کنید و مطمئن شوید که نیازمندی‌های شغل را به‌خوبی پاسخ داده‌اید. با کاربرد موردنیاز شروع کنید و سپس سراغ کیفیت‌های مدنظر آن شغل بروید.

تا کنون برایتان پیش آمده که به یک شغلی نگاه کنید و با خودتان فکر کرده باشید که نیازی به برآورده نمودن وظایف فهرست شده در بخش درخواست‌ها یا توصیه‌های توصیف شغل ندارید؟ شاید گاهی اوقات چنین شرایطی خوب باشد منظورم این است که آنها لازم نیستند پس خیلی هم مهم نیستند. اما از یک زاویه دیگر قضیه به آن نگاه کنید، شما کارفرما هستید و به دنبال یک سری ویژگی‌های خوب و البته فرعی مثلاً تجربه‌ی برگزاری یک همایش هستید شما 78 تا رزومه شغلی گرفته‌اید و از بین این تعداد ده نفر نشان دادند که تجربه‌ی برگزاری همایش را دارند، اگر کارفرما باشید بازبینی چه رزومه‌هایی را اول شروع می‌کنید؟ شاید شغلی که برای آن درخواست می‌دهید همیشه یک توصیف شغل پر و پیمان با اطلاعات زیاد نداشته باشد، اگر شرایط شما این‌طور است نگران نباشید و توقف نکنید، دنبال یک شغل دیگر باشید شغل‌های مشابه را نگاه کنید و از پژوهش درباره بازار کار فعلی شغل غافل نشوید. یا با استفاده از نام کمپانی و عنوان شغل جستجوی اینترنتی انجام دهید؛ اگر این موقعیت شغلی جدید نباشد شما اولین نفری نخواهید بود که این شغل به‌خصوص را خواهید داشت پس احتمالاً بتوانید یک آگهی استخدام دیگر را برای موقعیت شغلی مشابه پیدا کنید که برای یک کمپانی دیگر ارائه شده است. معمولاً هیچ چیزی در اینترنت از بین نمی‌رود و می‌توانید اطلاعات اضافی دیگری را پیدا کنید که برای شما برتری را نسبت به سایر متقاضی‌ها به وجود بیاورد، یک مکان اضافه جهت پیدا کردن کلمات کلیدی سایت‌هایی هستند که در آنها شغل‌ها یا حقوق‌ها مورد بازبینی قرار می‌گیرند مثلاً Salary.com, GlassDoor.com یا هندبوک چشم‌انداز فرصت‌ شغلی موجود وزارت کار و آمار آمریکا.

حال از خودتان بپرسید آیا رزومه‌تان ارزش بیش از 6 ثانیه را دارد؟ اگر پاسختان یک بله قاطع هست باید چنین مفاهیمی را در ایجاد رزومه خود به کار بگیرید.

شما می توانید در رزومه ساز ها نیز از کلمات کلیدی استفاده کرده و در هر کجای رزومه خود به کار ببرید؛ رزومه ساز آنلاین کار118 شامل بخش های متنوعی می باشد که شما می توانید کلیدواژه ها را در هر قسمتی از آن گنجانده و توجه کارفرما را نسبت به رزومه کاری خود چندین برابر کنید.