پیداکردن شغل می تواند برای هر فردی چالش برانگیز باشد اما بازارکار برای افرادی که اخیرا تحصیلات خود را به پایان رسانده اند، افرادی که بعد از مدتی دوباره قصد ورود به بازار کار دارند یا افرادی که برای مدت های طولانی در یک موقعیت خاص مشغول به کار بوده اند بسیار سخت و دشوار خواهد بود. رقابت زیادی در این حوزه وجود دارد. بازار پر از کاندیدهای قوی برای مشاغل است.

خوب حالا سوال اینجاست که چگونه می توان شانس ورود به یک شغل خوب در حوزه مورد علاقه خود را افزایش داد؟ تقریبا برای همه افراد این شانس با نوشتن یک رزومه خوب آغاز می شود؛ در نگارش رزومه متاسفانه برخی از اطلاعات مفیدی که مد نظر کارفرماست ممکن است در حین نوشتن فراموش شود، اما نگران نباشید؛ امروزه با استفاده از رزومه سازهای آنلاین  این امر دیگر اتفاق نمی افتد و شما در مدت زمان اندکی می توانید رزومه ای زیبا و جامع بسازید، رزومه ساز آنلاین کار 118 این امر را برای شما محقق می سازد.

در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که بدانید رزومه چیست و روش های متعدد استفاده از آن چه می باشد. در این سری از مقالات، اطلاعات دقیق تری در مورد نگارش رزومه در اختیارتان قرار خواهیم داد.

رزومه چیست؟

 زمانی که برای یک موقعیت حرفه ای درخواست می دهید، از شما خواسته می شود رزومه خود را برای این افراد ارسال نمایید. مدیران استخدام  نگاه بسیار دقیقی بر روی رزومه ها دارند تا ببینند فرد موردنظر می تواند انتخاب خوبی برای این موقعیت باشد یا خیر.

همانطور که می دانید رزومه یک سند است که به کارفرمایان احتمالی می گوید که شما چه کسی هستید و چرا فکر می کنید برای این موقعیت مناسب می باشید.بیان مهارت های شغلی در رزومه به شیوه ای آسان، دقیق و منطقی امری بسیار مهم است.

رزومه اهداف زیادی دارد. در ادامه برخی از این اهداف را با هم مرور می کنیم:

 • مدیران استخدامی از رزومه برای غربالگری کارمندان احتمالی خود استفاده می کنند: آن ها معمولا قبل از اینکه در مورد افراد تصمیم بگیرند کمتر از 15 ثانیه به رزومه نگاه می کنند.  معمولا افرادی که رزومه خوب و حرفه ای نداشته باشند در همان مراحل اولیه حذف می گردند. افرادی که از این مرحله سربلند بیرون آمده اند می توانند در مصاحبه استخدامی شرکت نمایند.
 • رزومه برای شما ابزاری است که می تواند شما را در فرآیند استخدام به مرحله بعدی یعنی مصاحبه استخدامی ببرد: رزومه حتی می تواند شما را برای مصاحبه استخدامی با ارائه دادن آیتم های خاصی که باید در آن صحبت کنید آماده نماید.

رزومه را به عنوان یک نقطه تجاری 30 ثانیه ای برای خود در نظر بگیرید. خوشبختانه، شما می توانید در 5 ثانیه اول توجه مدیر استخدام را به خود جلب نمایید. در غیراینصورت با پاسخ منفی برای استخدام روبرو خواهید شد.

 چرا رزومه در جستجوی شغل اهمیت دارد؟

 بیشتر مدیران استخدامی  از رزومه به عنوان ابزار غربالگری برای انتخاب کاندیدها برای مصاحبه استخدامی استفاده می کنند. برخی از مدیران استخدامی فرایند غربالگری را خودشان انجام می دهند بیشتر آن ها اجازه می دهند فرد دیگر یا حتی رایانه این فرایند را برایشان انجام دهد.

آیا می دانستید که برخی از مدیران استخدامی ممکن است بیش از 100 رزومه را را برای یک موقعیت بررسی نمایند؟ این موضوع بدین معنی است که مدیران کمتر از 15 ثانیه را برای اسکن هر رزومه اختصاص می دهند. به همین خاطر باید مطمئن شوید که رزومه شما توجه افراد را به خود جلب می کند.

رزومه درک اولیه ای از شما را در اختیار مدیر استخدام قرار می دهد. رزومه ای که به خوبی نوشته شده باشد می تواند شانس ورود به مصاحبه استخدامی را بیشتر نماید. شما می توانید از این نوشته برای آماده کردن پاسخ های خود برای مصاحبه استفاده کنید . این نوشته حتی در طول مصاحبه نیز با ارائه مسیری به جریان سوال ها به شما کمک خواهد کرد.

خوب حالا سوال اینجاست که چه چیزی باید در رزومه قرار گیرد؟ در ادامه به این سوال نیز پاسخ می دهیم.

چه چیزی باید در رزومه قرار گیرد؟

 هر رزومه ای طرح، فرمت، ظاهر و احساس خاص خود را دارد. با این حال هر رزومه ای باید در برگیرنده برخی از اطلاعات اساسی باشد.

نکات اساسی در نوشتن رزومه

 • اطلاعات تماس: این بخش همیشه در بالای رزومه قرار می گیرد. این بخش به کارفرما می گوید شما چه کسی هستید و چگونه می تواند با شما تماس بگیرد.
 • خلاصه حرفه ای: این بخش که برخی از اوقات پروفایل نیز نام دارد همیشه زیر اطلاعات تماس قرار می گیرد. این بخش باید به کارفرمای آینده شما اطلاعاتی در مورد مهارت حرفه ای شما بدهد.
 • سابقه شغلی: این بخش زیر قسمت خلاصه ارائه می شود تا بتواند اطلاعات بیشتری در مورد تجارب قبلی شما در حوزه کار فراهم آورد. در یک رزومه زمانی، این بخش به کارفرماها و عناوین شغلی تقسیم می شود و باید در برگیرنده زمانی باشد که برای هر کارفرما کار کرده اید.در یک رزومه عملکردی یا همان کاربردی،این بخش بر روی مهارت های عملکردی شما تمرکز دارد. این بخش ممکن است در برگیرنده نام کارفرما باشد اما همیشه شامل تاریخ نیست.
 • سابقه آموزشی: این بخش زمان و مکانی که به مدرسه رفته اید، درجات و مدارکی که کسب کرده اید و برنامه ها و گواهینامه هایی که تکمیل کرده اید را نشان می دهد.اگر هنوز مدرسه را به پایان نرسانده اید تاریخ اتمام آن را بنویسید.
 • مهارت های بیشتر: این بخش را می توان هر جایی بعد از تجارب کاری و شغلی بیان کرد. این بخش باید در برگیرنده مهارت های فنی و شغلی باشد. همچنین می توان مهارت های مرتبطی که خارج از شغل به دست آورده اید همچون کارهای داوطلبانه یا خدمات اجتماعی را در این بخش قرار داد.

حال مواردی را که بیان کردیم با هم مرور کنیم:

 • رزومه سندی است که مهارت ها و تجارب شما را در اختیار مدیر استخدام قرار می دهد. اینکار زمانی که می خواهید شغل خاصی را به دست اورید انجام می شود. مدیران استخدام رزومه های متعددی را بررسی می کنند تا بهترین کاندید را برای نیازهای خود انتخاب نمایند. معمولا بعد از بررسی رزومه، فرد برای مصاحبه دعوت می شود تا بهترین فرد برای شغل موردنظر تعیین گردد.
 • صرف نظر از فرمت رزومه، اطلاعات اصلی یکسانی باید در هر رزومه گنجانده شود. اطلاعاتی که باید در نوشته خود قرار دهید شامل موارد زیر است:
 • اطلاعات تماس: مدیر استخدام می تواند به کمک این بخش در مواردی که نیاز باشد با شما ارتباط برقرار کند.
 • خلاصه حرفه: برخی از اوقات به این بخش پروفایل نیز می گویند که به مدیر استخدام کمک می کند نگاه اجمالی به مهارت ها و دستاوردهای شما داشته باشد.
 • سابقه اشتغال: این بخش جزییات خاصی در مورد دستاوردها و موفقیت هایی که در شغل قبلی خود به دست آورده اید ارائه می کند. این بخش همیشه در برگیرنده نام و موقعیت کارفرماست و باید در برگیرنده عنوان شغلی باشد که برای همه قابل درک است. تاریخ اغلب در این بخش گنجانده می شود. اگرچه ممکن است به خاطر وجود خلاء در سابقه اشتغال تاریخ حذف گردد.
 • اطلاعات مربوط به آموزش که باید در برگیرنده گواهینامه ها یا درجاتی باشد که به دست آورده اید. همچنین باید موسسات و زمانی که از آن فارغ التحصیل شده اید نیز در این بخش ذکر نمایید.
 • اطلاعات و مهارت های بیشتر یعنی هر گونه مهارت خاص یا فنی ای که به شما امکان می دهد رزومه شما را برجسته کند، می توان از آن در موقعیت موردنظر استفاده کرد.

واضح است که شما نیز همانند سایر افراد می خواهید درک اولیه از خودتان را بیشتر کنید؛ اما در صورتی که هر گونه اشتباه، بی نظمی و یا تضادی در رزومه شما دیده شود، شانس بسیار کمی جهت موفقیت در بدست آوردن آن شغل خواهید داشت؛ نکات بالا جهت نگارش یک رزومه حرفه ای بسیار مؤثر است، خاطر نشان می کنیم که شما با استفاده از رزومه ساز آنلاین کار118 ، با صرف زمانی اندک در پنل کاربری خود این امکان را خواهید داشت که رزومه ای حرفه ای و تأثیرگذار در قالبهای متنوع ساده و گرافیکی و تصویری ایجاد و دانلود نمایید.