هدف از هر رزومه ای نشان دادن تخصص های حرفه ای شما به مدیر استخدام است. خلاصه ها، پروفایل های حرفه ای یا اهداف شغلی اولین تبلیغی است که از مهارت ها و تخصص هایی که دارید در اختیار کارفرما قرار می دهد. هر کدام از این موارد نیت و احساس متفاوتی دارند. در این مقاله می توانید اظهارات و توضیح ها را با هم مقایسه کنید و اهداف آن ها را درک نمایید. سپس می توانید بهترین مورد را برای خود تعیین کنید تا بتوانید نگارش رزومه خود را آغاز نمایید.

چرا باید از خلاصه، پروفایل یا اهداف شغلی استفاده کنید؟

در گذشته بیشتر افرادی که به دنبال شغل بودند، اهداف شغلی را در رزومه های خود قرار می دادند تا به مدیران استخدامی بگویند به دنبال چه نوع موقعیتی هستند.  گرایش اخیر قرار دادن خلاصه یا پروفایل حرفه ای به جای اهداف است.  با این وجود برخی از افرادی که به دنبال شغل هستند می توانند اهداف و خلاصه از مهارت های شغلی را در رزومه خود بگنجانند. صرف نظر از گزینه ای که برای قرار دادن در رزومه خود انتخاب می کنید باید به نکته ی ذیل توجه داشته باشید:

 • درست زیر اطلاعات تماس قرار گیرد.
 • برای شغل خاصی نوشته شود.

اما چرا باید یک اظهار نظر و توضیح را نسبت به توضیحات دیگر، در رزومه خود قرار دهید؟

در ادامه برخی از نمونه ها را با هم مرور می کنیم.

پروفایل شغلی: امید محمدی

امید تلاش کرده است پروفایل شغلی را برای خلاصه کردن تخصص ها و برجسته کردن موارد کلیدی که دوست دارد مدیر استخدام در مورد او بداند استفاده کند. او از فهرست بولت دار برای اسکن آسان متن استفاده کرده است.

 • او رزومه خود را با اظهارات و توضیحاتی در مورد تجربه ای که در بیمارستان داشته است آغاز می کند.
 • او در بالت دوم بر روی تجربه ی مدیریتی او به عنوان سرپرستار تاکید دارد زیرا دوست دارد یک موقعیت مدیریتی را کسب کند.
 • شغلی که او به دنبالش هست نیازمند فردی است که توانایی تایید شده برای ارزیابی مهارت های سایر پرستاران داشته باشد. به همین خاطر این شخص بر روی آیتم هایی همچون مهارت های ارزیابی و تجزیه و تحلیلی در بالت سومش تمرکز کرده است.
 • او حتی تاکید کرده است که یک مربی است زیرا یکی از مسئولیت های این شغل آموزش پرستاران است.

خلاصه: علی مرادی

علی از خلاصه نوشته شده برای تاکید بر مهارت ها و تجاربی که فکر می کند برای شغل درخواستی اش ضروری است استفاده کرده است.

 • فرمت پاراگراف برای خلاصه ای که علی نوشته است، به رزومه او احساس حرفه ای می بخشد.
 • او از عبارات و کلماتی همچون خلاق و کاردان استفاده کرده است که به مدیر استخدام نکاتی را در مورد شخصیتش می گوید.
 • او همچنین کلمات کلیدی مربوط به تجارت را در رزومه خود گنجانده است تا بتواند تکنیک ها و استانداردهای بصری را نشان دهد. این ها مواردی هستند که یک تاجر باید با آن اشنایی داشته باشد.

اهداف: کامران قاسمی

کامران از اهداف برای بیان کردن نوع موقعیتی که دوست دارد به آن برسد استفاده کرده است.

 • او از این توضیحات هر زمانی که رزومه ای را ثبت می کند بهره می برد.  اهداف او منطبق با عنوان شغلی است.
 • استفاده از اهداف شغلی انتخاب خوبی برای کامران است زیرا اخیرا از دانشگاه فارغ التحصیل شده است. او هنوز تجارب کاری زیادی ندارد و در جست و جوی اولین شغل خود می باشد.

 تصمیم گیری در مورد انتخاب رویکرد مناسب:

زمانی که می خواهید رویکرد مناسب برای خود را اتخاذ کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

آیا باید اهداف شغلی در رزومه قرار گیرد یا از آن حذف شود؟

 این روزها افراد اندکی اهداف شغلی را در رزومه های خویش قرار می دهند. گرایشی که وجود دارد به سمت حذف اهداف شغلی است. مطالعات اخیر نشان می دهد اگر بتوانید به کارفرما کمک کنید موقعیت شغلی مورد نیاز خود را به درستی پر کند بیشتر از زمانی که به او می گویید چه چیز می خواهید، موفق خواهید شد به مرحله مصاحبه استخدامی راه پیدا کنید. با این وجود بیشتر افرادی که به دنبال شغل هستند باز هم اهداف شغلی را به همراه خلاصه ای از کارهای حرفه ای خود در رزومه قرار می دهند . توجه داشته باشید  اینکه کارفرما بخواهد اهداف شغلی را در رزومه ببیند یا علاقه ای به دیدن آن نداشته باشد به حوزه کاری که در آن فعالیت دارید بستگی خواهد داشت. در برخی از حوزه های کاری همچون آموزش، افرادی که به دنبال شغل هستند می توانند اهداف خود را در رزومه بگنجانند.

 باید از خلاصه استفاده شود یا پروفایل؟

خلاصه و پروفایل اساسا یک موضوع یکسان هستند.  خلاصه به سادگی نکات کلیدی در مورد رزومه شما را دوباره بیان می کند و معمولا در یک پاراگراف کوتاه یا بولت پوینت های اندک دیده می شود. پروفایل حرفه ای نیز نکات کلیدی رزومه را برجسته می نماید اما معمولا بیشتر بر روی دستاوردها و موارد مهم تمرکز دارد.

این بخش(خلاصه یا پروفایل) باید چه کاری انجام دهد؟

صرف نظر از چیزی که در رزومه خود قرار می دهید این بخش باید:

 • به کارفرما یاری دهد که به اهداف خود دست پیدا کند. این موضوع بدین معنی است که باید اهداف شغلی متفاوتی برای هر شغل بنویسید یا خلاصه شما برای شغل متفاوت باشد.
 • کار خود را با مهم ترین ایده ای که دوست دارید مدیر استخدام در مورد شما بداند آغاز کنید.
 • خلاصه اما دقیق بنویسید. چند بولت پوینت کوتاه در مورد مهارت ها و دستاوردها یا جملاتی در مورد کارهایی که انجام داده اید می تواند مفید باشد.
 • خود را به عنوان بهترین مدل از موقعیت، نقش یا صنعتی که قصد ورود به آن دارید نشان دهید. این موضوع بدین معنی است که قبل از نوشتن رزومه در مورد موقعیت موردنظر تحقیق کنید.
 • کلمات کلیدی را در رزومه خود بگنجانید. این ها کلماتی هستند که هر فردی در حوزه یا موقعیتی که تلاش دارید به آن دست یابید، شناخت دارد. معمولا توصیه می شود از کلمات کلیدی عمومی نیز استفاده کنید اما این ها در قسمت خلاصه نسبت به بدنه رزومه ضرورت کمتری دارند.

برای نگارش خلاصه و پروفایل شغلی و هدف به ترتیب ذیل اقدام کنید:

شما می توانید برای ساخت رزومه اینجا کلیک کنید و پس از پر کردن اطلاعات تماس همان طور که در مقاله اطلاعات تماس در رزومه گفته شد، به نگارش توضیحی در مورد خودتان بپردازید.این توضیح را باید در درباره من بنویسید مطابق با شکل زیر:

ahdaf

 • اهداف شغلی خود را در بخش درباره من وارد کنید. قبل از اینکه بخواهید اهداف خود را بنویسید، مراحل زیر را طی کنید تا مطمئن شوید موضوع خوبی می نویسید:

بر روی یک کاغذ یادداشت موارد زیر را بنویسید:

 1. عنوان شغلی که رزومه خود را برای آن ارسال می کنید. اگر عنوان را نمی دانید سطح موقعیت مطلوب خود را بنویسید. به عنوان مثال شغل پاره وقت یا تمام وقت
 2. حوزه، صنعت و ناحیه کاری( به عنوان مثال صنعت خدمات)
 3. ناحیه مهارت ها و تخصص ها( به عنوان مثال کار با رایانه، نرم افزارهای اداری و حسابداری و مهارت های نویسندگی)
 4. اهداف خود را بنویسید.

برخی از متخصصان رزومه نویسی بر این باورند که تنها باید عنوان شغلی ساده در قسمت اهداف قرار گیرد . آن ها معتقدند این کار بهتر از نوشتن اظهارات و توضیحات کامل است. به عنوان مثال، این محققان توصیه می کنند از  جمله " یک موقعیت مناسب به عنوان منشی" به جای "موقعیت تمام وقت  به کمک  سازمان دهی قوی، مدیریت دفتر و مهارت های مرتبط با خدمات مشتری به عنوان منشی برای شرکت برنامه ریزی مالی" استفاده شود.

 • همچنین می توانید خلاصه ای از مهارت ها و سابقه حرفه ای خود را در این بخش بنویسید. می توانید اینکار را به جایگزینی متن به دو شیوه زیر انجام دهید:
 1. مواردی که صلاحیت ها، موارد برجسته شغلی و نواحی تخصصی شما را خلاصه می کند با بولت گذاری آیتم بندی کنید .
 2. از پاراگرافی که به سوالات پرسیده شده در قالب پاسخ جواب می دهد استفاده کنید.

شما می توانید نام این بخش و عنوان آن را بر اساس نیازهای خود تغییر دهید. برخی از عناوین محتمل عبارت است از پروفایل، شایستگی ها، پس زمینه ها، دستاوردها یا نواحی قوی.